מה ידעתם עד כה על הצ'רקסים?

מרכז לשימור המורשת הצ'רקסית

בכפר כמא עומד מבנה בן 130 שנה המשמש כמוזאון ולמרכז עולמי לשימור המורשת והתרבות הצ’רקסית, אליו מגיעים מבקרים מכל מיני ארצות בעולם. ניתן לראות את הפריטים העתיקים מהתרבות הצ’רקסית שחלקם נדירים ביותר ומקורם בהרי הקווקז. בין הפריטים השונים ניתן למצוא תלבושות של לוחמים צ’רקסים, כלי עבודה ששימשו את המתיישבים הראשונים, רהיטים, כלי בישול וכלי נשק.

סאוסרק’וה | גיבור מהמיתולוגיה הצ’רקסית

בתחילת דרכם, הצ’רקסים היו פגאנים ועסקו בעבודת אלילים. פנתאון האלים הצ’רקסים עשיר בסיפורי גבורה ומשלים רבים המזכירים את המיתולוגיות היווניות והנורדיות. אחד מאותם סיפורי גבורה מספר על בנם של “סתנאי”- אימם של הלוחמים הנארתים, ו”ל’פש” – אל הברזל. האגדה מספרת כי התינוק, אשר לימים נודע כסאוסרק’ו, בקע מתוך סלע לוהט ובזמן של’פש הטביל אותו על מנת לחשלו, צבתותיו אחזו בברך רגלו וזאת הסיבה שברכו של סאוסרק’ו היא נקודת התורפה שלו, נשמע מוכר נכון? הדמות של סאוסרק’ו מופיעה על גבי לוח ברזל המוצב בכיכר המרכזית בכפר. מספרים כי ל’פש בעצמו עיצב ופיסל את לוח הברזל שהובא ישירות מהרי הקווקז. האומנם?

חודש הרמדאן

במרוצת השנים, חלק מהצ’רקסים המירו את דתם לנצרות ולאחר מכן, בתקופת האימפריה העות’מנית, הצ’רקסים אימצו את דת האסלאם ומכאן שבכפר כמא חוגגים את חודש הרמדאן. במהלך חודש הרמדאן, העסקים בכפר נכנסים למצב של מנוחה במהלך היום ולאחר שבירת הצום בערב, העסקים נפתחים עד השעות הקטנות של לילה. השנה, הרמדאן יחל בתחילת חודש מאי.

הדגל הצ'רקסי

על דגל הצ’רקסים יש 12 כוכבים המייצגים את 12 השבטים של הצ’רקסים. שלושת החצים השלובים מייצגים את הלכידות בין כל השבטים והצבע הירוק מסמל את יערות העד בקווקז ואת הקשר החזק של הצ’רקסים לטבע ולסביבה שלהם. כל הכוכבים מוזהבים וזהים בגודלם על מנת לייצג את איכותם הזהה של השבטים ללא קשר לגודלם המספרי.

המלחמה הרוסית -צ'רקסית

המלחמה הקשה ארכה 101 שנים, במהלכה כ-1.5 מיליון צ’רקסים נספו ברצח עם ומספר דומה של צ’רקסים הוגלה מארצו. כיום הצ’רקסים מונים כ-8 מיליון איש אשר רובם חיים בגלות. בישראל חיים רק כ-4500 נפשות, מתוכם 3500 בכפר כמא.

פרטי
המארגנים

המועצה המקומית כפר כמא

Tri Plus הפקות אירועי ספורט