כנפיים של קרמבו

'כנפיים של קרמבו' היא תנועת נוער לילדים ובני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים.  מדובר בתנועת נוער "מיוחדת" שאין לה אח ורע בכל העולם. תנועת נוער שחייה את השינוי החברתי ולא רק מדברת עליו. תנועת נוער בה ילדים ובני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים נמצאים כשווים באותה מסגרת חברתית.
ילדים ונוער עם ובלי נכויות, דתיים וחילוניים, ערבים, בדואים, דרוזים ויהודים, ילדים מקובלים וילדים שנפלטו ממסגרות החינוך הרגילות.
​ אלפי בני נוער ערכיים ומצוינים שצומחים ויוצרים מציאות חדשה של חברות והכרות עם אוכלוסיות שאף פעם לא באות במגע אחת עם השנייה.
לתנועה 64 סניפים ברחבי הארץ עם כ-6000 פעילים. 
את הפעילות בסניפים מנהלים בני נוער שעברו הכשרות מתאימות ועוברים הכשרות במהלך כל השנה.
פעילי הסניף מהווים כמובן את לב-ליבה של הפעילות הקרמבואית. ניתן למצוא בניהם חניכים וחונכים. חניכי הסניף הם פעילים עם צרכים מיוחדים בגילאי 7-21. החונכיםהנם צעירים עם ובלי צרכים מיוחדים, בכיתות ח'-י"ב, שתפקידם לתווך לחניכים את הפעילות בחונכות אישית, שנערכת בתוך המסגרת הקבוצתית של הפעולה. החונכים, כפעילים בסניף, עוברים גם הם פעולות ברוח ערכי כנפיים של קרמבו וחזון התנועה.

פעם בשבוע לובשים ילדי התנועה את המדים והעניבה ומרגישים ככל הילדים האחרים. פעם בשבוע הם מרגישים שהם יכולים באמת להיות מה שירצו, הם שווים, עצמאים ובלי הוריהם. בלבם גאווה אמתית שמלבה את ההתרגשות לקראת פעולה נוספת ומפגש חברתי עם חבריהם עם  ובלי הצרכים המיוחדים שמחכים להם בסניף.

על מנת להוביל מהפכה חברתית לא מספיק לדבר על שינוי אלא חובה לחיות אותו, כפי שאמר מהטמה גנדי. משפט החזון של התנועה מדבר על יצירת מקום ומשמעות לכל אדם. כדי לשנות עמדות ותפיסות יש צורך במפגש של עולמות שונים במסגרת אחת. אבל המפגש כשלעצמו איננו מספיק. השינוי החברתי האמתי מגיע מתוך תחושה של משמעות שנוצרת אצל כל נער ונערה שמאמצים את האמונה במסוגלות של כל אדם וביכולתו להוביל. כשנערה עם שיתוק מוחין שמתקשרת באמצעות העיניים בלבד מובילה את המשחק בפעולה, או כשילד מוסלמי עם תסמונת דאון מלמד את חבריו היהודים בסניף שירים בערבית, כל הדעות הקדומות וההגדרות מראש מפנות את מקומן לתפיסות חדשות ונוצר שינוי אמתי. השינוי שמתחיל בבני הנוער בתנועה "מדביק" את החברים מבית הספר, המשפחות והקהילה וכך נוצרות אדוות של שינוי חברתי שמגיע לכל קצוות הארץ.
מהפכה חברתית, כאמור, לא נעשית ביום. וכשהיא מתחילה אצל בני הנוער שמחליטים שהעולם ישתנה, אז אין לו ברירה והוא משתנה.
לתרומות – www.krembo.org.il

פרטי
המארגנים

נווה עמיאל

טריפלוס